لباس فرم اداری مطابق با فرهنگ اسلامی

لباس فرم اداری مطابق با فرهنگ اسلامی
از آنجا که محیط ­های کار محلی رسمی است لذا پوشیدن هر نوع لباسی در آنجا مجاز نمی­ باشد و این قانون نه تنها در ایران بلکه در همه جای جهان به چشم می خورد. برخی ادارات برای کارکنان خود فرم خاصی در نظر گرفته ­اند و بعضی دیگر فقط رسمی بودن پوشش کارمندان برای آنها مهم است و بر نوع خاصی از لباس تأکید نمی ­کنند. استفاده از لباس فرم در شرکت ها و مؤسسات باعث تمایز آن از دیگر ادارات و شرکت ها و همبستگی اعضا و کارکنان آنجا می­ شود و همچنین هویت سازمانی برای این افراد به دنبال دارد.

لباس فرم اداری
<a href="http://www.araforma.ir/p-tag/%d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%b3-%d9%81%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/">لباس فرم اداری</a>

همه ما تا به حال حداقل یکبار با مراجعه به اداره یا شرکتی شاهد نوع پوشش کارمندان آنجا بوده­ایم. هر محیطی به اقتضای فضا و نوع و محتوای کاری پوشش خاصی را می طلبد و هر فرمِ کاری باید مناسب با محیط آنجا باشد.
پوشش افراد و چگونگی حضور آنها در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است و این اهمیت به حدی است که گاهی نگرش فکری و اعتقادی افراد و گروه­ های یک اداره یا شرکت را می­ توان از نوع پوشش آنها تعیین کرد.

پوشش ­های مشاغل اداری و آموزشی متفاوت است و در آن هماهنگی وجود ندارد، حتی برخی از ادارات مانند بانک ها با اینکه کارکنان آن یک نوع پوشش استفاده می­ کنند ولی برای تمایز افراد در هر بانک از رنگ خاصی استفاده شده است.
حقیقت آن است که پوشش و فرم لباس­ های کارمندان و کارکنان ادارات و مؤسسات دولتی و خصوصی باید متناسب با فرهنگ و عرف جامعه باشد ولی در واقع چیزی غیر از این است.
بهتر است برای روشن شدن این ادعا ابتدا درباره پوشش در جامعه اسلامی صحبت شود.
لباس های فرم اداری
ویژگی­ های پوشش در مکان­ های عمومی از نظر اسلام
در دین اسلام بر پوشیدن نوع خاصی از لباس تأکید نشده است و تنها کیفیت و چگونگی پوشش مهم است. از نظر اسلام لباس و پوشش افراد ـ اعم از زن و مرد ـ در محیط­ های عمومی باید:
* مصداق لباس شهرت نباشد، یعنی فرد با پوشیدن آن انگشت­ نما نشود و توجه دیگران را به خود جلب ننماید.
* تمام اندام­های فرد به جز صورت و دو کف دست را بپوشاند؛ البته این حکم مختص بانوان است و منظور از پوشش اندام یعنی پنهان کردن برجستگی­های بدن، اما حد پوشش مردان در جامعه به اندازه­ای است که مصداق عریان بودن نکند و به همان مقداری که در جامعه عرف است باید خود را بپوشاند.
* رنگ آن زننده و تحریک ­آمیز نباشد.
* مطابق شأن اجتماعی فرد باشد.
تطابق لباس فرم اداری با معیارهای پوشش اسلامی
با توجه به اینکه پوشش اکثر مردان در محیط ­های اداری و آموزشی و حتی در مؤسسات و شرکت ­های خصوصی کت و شلوار یا لباس معمولی و شلوار با رنگ ­های مناسب و هماهنگ با عرف جامعه است، می­توان گفت که پوشش و فرم آنها تا حدودی با پوشش اسلامی تطابق و هماهنگی دارد، اما آنچه در این موضوع بیشتر مورد توجه و محل بحث است فرم مانتو اداری کارکنان زن در مؤسسات و شرکتهاست.

 

درباره نویسنده

modirportals@gmail.com

مطلب مرتبط

ارسال نظر

نمایش نام

پست الکترونیک

عنوان

پیام